Gasthof Schütthof - Zell am See
SKILØB I VERDENSKLASSE
I Zell am See har du alle muligheder for varieret skiløb – da området byder på 138 km pister og gletsjer-skiløb. Zell am See er et ideelt valg for dem, der rejser til Østrig for første gang, men her er også masser af udfordringer for øvede skiløbere, der vil de mere ekstreme udfordringer. Snyd ikke dig selv for en tur til gletsjeren Kitzsteinhorn – skibussen kører direkte fra Zell am See/Schüttdorf til gletsjer-banerne i Kaprun.
Zell am See ligger smukt ved den store Zell-sø, og her er et væld af skibutikker, restauranter, afterski-steder og caféer. I Schüttdorf er tempoet mere dæmpet end i Zell am See, men den østrigske hygge er her masser af og gå endelig ikke glip af afterski på Dorfschenke.
HOTELLET:
Gasthof Schüttdorf, der ligger i bydelen Schüttdorf, er et ægte hyggeligt østrigsk hotel. Dejlig afslappet stemning, hvor god service prioriteres højt. Fra den øverste etage kan man nyde den smukke udsigt over bjergene og hotellet byder på moderne wellness-faciliteter. Værelserne på Schüttdorf er store og rummelige. Hotellet ligger blot 350 m. fra AreitExpress og ca. 2,5 km fra Zell am See Centrum.
VÆRELSESTYPER:
Værelserne er store og rummelige i ægte østrigsk stil.
Dobbeltværelse ”Areit”:
Indrettet med dobbeltseng, bad/WC, hårtørrer, TV, telefon og safetyboks. Nogle med balkon. Ca. 20 m2.
Dobbeltværelse m. 1 opredning ”Schmittenhöhe”: 2-3 personer.
Indrettet med dobbeltseng og mulighed for én opredning, lille siddegruppe, bad/WC, hårtørrer, TV, telefon og safetyboks. Nogle med balkon. Ca. 22-25 m2.
RESTAURANT:
Ophold på Gasthof Schüttdorf er inklusiv halvpension, som består af morgenmad og aftensmad.
Forplejning:
- Morgenmads buffét
- Eftermiddags kage
- Lækker buffét
Mulighed for specialkost (Allergi venlig, Vegetar, Veganer, Glutenfri osv.)
WELLNESS:
I Vulcano Spa-området kan du slappe af efter en lang dag på ski. Her er bl.a. afslapningsrum med panoramaudsigt og terrasse, med betagende udsigt over bjerget Kitzsteinhorn. Åben hver dag fra 14 til 21.
Bemærk, at man ikke må have tøj på i saunaen.
INTERNET:
Der er gratis WIFI på hele hotellet.
Kvaliteten og hastigheden af internettet varierer fra hotel til hotel, og man må derfor ikke forvente at kunne streame, spille og hente store filer.
PARKERING:
Gratis parkering på hotellets parkeringsplads. Det er muligt at købe garageplads hos nabohotellet Latini for 8,- euro/dag. Mulighed for opladning af el-biler
RYGNING:
Gasthof Schütthof er et ikke-ryger hotel.
KÆLEDYR:
Hunde kan medbringes. Pris kr. 15 euro/dag. Skal bookes hjemmefra hos din ferierådgiver.
- Lift: 350 m
- Piste: 350 m
- Skibus: 50 m
- Centrum: 0 m
- Indkøb: 0 m
- Skiudlejning: 350 m
- Hotel
- Internet
- Bar
- Skikælder
- Sauna
- Dampbad
- Solarium
- Værelser
- Bad / Toilet
- TV
- Telefon
- Andet
- Parkering
- Filtre:
Hav tålmodighed, vi søger i hele vores database efter de bedste rejser til dig....
Vi er der næsten – bare et øjeblik mere...
Rejseinfo
{{hotel.current_week_departure_date | date : longDateFormat}} - {{hotel.current_week_return_date | date : longDateFormat}}
Hvornår skal rejsen betales?
Depositum på 1.700,- pr person skal betales indenfor 1 uge efter booking.
Restbeløbet senest 60 dage inden afrejse.
Ved bestilling mindre end 60 dage før afrejse, skal hele beløbet indbetales inden 3 dage.
Totalpris {{hotel.voksne}} Voksne, {{hotel.born}} Børn: DKK {{hotel.totalprice - hotel.discountprice | number:0}},- DKK {{hotel.totalprice | number:0}},-
Pris pr. person: DKK {{(hotel.totalprice / (hotel.voksne + hotel.born)) | number:0}},-
- Tog Tur/Retur
- Fly Tur/Retur
- Transfer Tur / Retur
- Bus Tur /Retur
- {{service}}
Udfyld formularen herunder og modtaget et skræddersyet tilbud, ud fra dine helt egne rejsedrømme.
Vi kan altid hjælpe dig, med lige den grupperejse som passer til dine ønsker og behov.
Bare udfyld formularen herunder.