Ladies Week - en tøsetur fyldt med oplevelser
Ladies Week 2023
Turen for 2023 sæsonen er nu på plads og det bliver:
Uge 10
07-03-2023 – 11-03-2023
Tag af sted på en tøsetur på ski KUN for piger med hang til sjove oplevelser i sneen og fokus på fællesskab, god mad, wellness og sundhed. Kender du følelsen af, at du fortjener et afbræk fra hverdagen? Behovet for at få nogle gode oplevelser sammen med veninderne og ikke altid sammen med familien?
Herretur, jagttur og diverse har din mand eller mænd i dit netværk fortalt rigeligt om, og du synes ærlig talt, at det snart burde være din tur til at få sådan en oplevelse, som bare løfter dit energiniveau og giver dig nogle minder for livet.
Nu har du altsÃ¥ muligheden for at tage pÃ¥ en tøsetur, som I vil fÃ¥ helt for jer selv.Â
Der vil være fokus på jeres og de andre tøser på turens behov for at få et fællesskab, gode oplevelser og masser af sjove stunder.
Ladies Week med Højmark Rejser er en pendant til de klassiske herreture, og der er også hentet inspiration herfra, men der er dog taget højde for, at du og dine veninder har visse standarder.
Med et fuldt program for alle dage er der lagt op til en kort skitur med fokus på sammenhold, fællesskab og gode oplevelser.
Alt dette er pakket ind i en masse lækre tiltag, hvor du vil blive forkælet og blive bedre til at stå på ski. Du vil måske også blive klogere, og du vil helt sikkert få fornyet energi – til glæde for resten af din familie, når du kommer hjem igen.
Â
Â
Â
Â
Hotel Pinzgauerhof i Zell am See
Hotel Pinzgauerhof er et af vores egne hoteller, som ligger i bydelen Schüttdorf kun ca. 2 km fra Zell am See.
Hotellet er kendt for sin østrigske charme og hyggelige stemning. Personalet sætter en stor ære i, at gæsterne får en dejlig base for en aktiv skiferie.
Gå ikke glip af afterski på Dorfschenke i Schüttdorf. Stemningen er høj, når alle landsbybeboerne og turister i alle aldre fester med sang og skummende øl i ægte østrigsk ånd.
Â
Priser og indhold
Kør selv
Pris pr. person 5.200,- pr person i delt dobbeltværelse.
Opholdet er inkl. ½ pension og lliftkort 4 dage
Tillæg for enkeltværelse: 1.500,-
Tilkøb:
Tillæg bus 1.300,- udrejse mandag fra Danmark - hjemrejse lørdag aften fra Zell am See)
Det er muligt at flyve fra både Ålborg og Kastrup i uge 10 - FLY UDSOLGT
Tillæg fly fra Billund/Kastrup inkl. transfer - spørg efter pris
Det er muligt at tilkøbe en ekstra dag på liftkortet for bus og kør selv gæster.
Turen er inklusiv:
• Ophold med halvpension på
 Højmarks Alpeffect Hotel Pinzgauerhof
• 4 dages liftkort til hele SkiAmadé
• 1 Fælles frokost med guiderne
• Første drink på fælles afterski
• Fælles pistevisninger
• Cocktailaften
• Vinsmagning og tapas aften
• Wellness aften i Tauern Spa
• Guideservice
Â
Â
Bente Østergaard - LADIES WEEK uge 10, 2017
"Jeg deltog i Ladies Week, for mig var det helt igennem en fantastisk uge med et fantastisk flot program og guiderne sørgede for os i "døgnets 24 timer".
For mig var det skønt at der var en dansk talende tjener som sørgede godt for os."